Příroda

13. srpna 2007 v 16:52 | výtlems.kissa |  o finsku

Většinu území Finska tvoří tajga. Jsou tu podzolové půdy, krátká poměrně teplá léta a vyšší srážky než výpar. Ve vlhkém prostředí zde rostou smrky, na sušších místech hlavně borovice a na nejsevernější hranici modříny. Bylinné patro je tvořeno drobnými keříky (brusinky, borůvky, vřesy). Bohaté je mechové patro. V lesotundře (mezi tundrou a tajgou) převládají břízy. Žije zde hodně ohrožených druhů zvířat (medvěd, vlk, los, rys, bobr, vychuchol…).
Kyselá voda vzniklá reakcí srážek se spadaným jehličím vymývá železo z půdy a vytváří nepropustnou vrstvu na níž vznikají bažiny, močály a rašeliniště. Místní Rašeliniště jsou vrchovištního typu -vznikají v prostředí s kyselou reakcí, nižší teplotou, nízkou aktivitou mikroorganismů a málo minerální vodou. Díky nepropustnému podloží je všechna obsažená voda srážková. Hlavní složkou zdejší fauny jsou rašeliníky a ploníky. Dále zde roste borůvčí, brusiní, vlochyně, klikva bahenní, vřes obecný, suchopýr pochvatý a jiné keře.
Bažina (močál) je vodou prosycené území s bažinatými rostlinami. Jedná se o druh sladkovodního mokřadu, s vysokým obsahem zvodněných rašelinných částic. Mohou být zásobeny pouze dešťovou vodou, po které vzniká kyselá rašelina, nebo srážkami a protékající vodou, díky níž vzniká neutrální prostředí. Pro bažiny je charakteristický pomalý průtok vody, navíc často zpomalované vegetací. Bažiny vznikají na plochých oblastech s malým spádem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata Děčín